fbpx

Kui sünnitus kestab väga lühikest aega

🤰Kui tavaliselt oleme harjunud, et sünnitus on tundide pikkune protsess, siis esineb ka naisi, kes kogevad väga kiiret sünnitust, mis kestab ainult 2-3 tundi. Tundub kui ideaalne sünnitus? Mõnel juhul võib see ka nii olla, kuid tasub teada, et väga kiire sünnitus võib endaga kaasa tuua ka riske, millest selles postituses ka räägin.

⏰MIS ON JÄRSK / VÄGA KIIRE SÜNNITUS?

Sünnituse kestus sõltub teguritest nagu näiteks beebi asend, epiduraali kasutamine ja varasem sünnituskogemus. Sünnituse varajased etapid kestavad esmakordse sünnituse korral tavaliselt 6-12 tundi ja varasemalt sünnitanud naise korral 2-5 tundi. Aktiivne sünnitus, võib venida emakakaela avanedes ja kokkutõmmete tugevnemisel keskmiselt veel 4-8 tundi, kuigi aktiivse sünnituse pikkus võib olla väga erinev.
Järsk või kiire sünnitus ei järgi seda tüüpilist ajakava. Kiireks sünnituseks peetakse sünnitust, mis kestab 2-3 tundi.

🔴 RISKITEGURID

Tihti ei saa ette öelda, kes kogeb ülikiiret sünnitust, kuid mõnel naisel on suurem tõenäosus seda kogeda kui teisel. Naistel, kes on varasemalt kogenud ülikiiret sünnitus, on suurem tõenäosus kogeda seda uuesti. Uuringud näitavad ka, et naistel, kes on kogenud platsenta irdumist – seisundit, mis tekib siis, kui platsenta eemaldub emaka küljest liiga vara, võib esineda suurem risk väga kiireks sünnituseks. Muud tegurid on näiteks:
▫️Püsivalt kõrge vererõhk
▫️Viljakusravi
▫️Emakakaela laiendava ravimi tarvitamine (prostaglandiin E2)
▫️Beebi, kes on väikest kasvu (teisisõnu öeldes loode, kes kaalub vähem kui 2500 grammi)

🔴VÕIMALIKUD TAGAJÄRJED

Sünnitus võib olla väga ettearvamatu, eriti varajases staadiumis. Tavaliselt hakkate tundma kergeid, ebaregulaarseid kokkutõmbeid, mis mõne aja pärast muutuvad tugevamaks ja korrapärasemaks. See on märk, et teie emakakael hakkab avanema ning muutub õhemaks ja lühemaks, valmistudes beebi sündimiseks. See protsess võib aga aega võtta tunde.
Kui teie kokkutõmbed järsult kiirenevad ja muutuvad väga intensiivseks lühikese aja möödudes, võib see olla märk, et teil on “kiire sünnitus”. Muud võimalikud märgid on näiteks:
▫️Tunnete, et puudub paus kokkutõmmete vahel
▫️Tunnete intensiivset soovi pressida
❣️Pidage meeles – see, et teil on potensiaalsete komplikatsioonide oht, ei tähenda, et te neid kindlasti ka kogete. Lisaks, kui kannate väiksemat beebit, viitavad mõned uuringud sellele, et teil on väiksem tõenäosus emakakaela, tupe või lahkliha rebenditeks.
Väga kiire sünnitus võib kõlada veidi hirmuäratavalt, eriti kui tunnete, et te pole end ette valmistanud seesuguseks olukorraks. Parim, mida teha saate, on rääkida oma ämmaemandaga, kes jälgib teie lapse arengut ning oskab hinnata riske. Alati on hea teha ka sünnitusplaan. Jagage seda plaani oma partneriga, et oleksite mõlemad valmis, kui sünnitus osutub kiiremaks, kui oleksite osanud arvata.
 
Alati hoolides,
Doula Eeva-Lote